Blog niecodzienny
25 reviews

„Blog niecodzienny" to esencja najistotniej stosownych i zabawnych wpisów z popularnego bloga prowadzonego przez autorkę od 2006 roku.

Maria Czubaszek i jej bezusterkowe poczucie humoru w najczystszej formie. Choć mówi, iż nie lubi pisać do druku, to w druku czyta się ją nieprzeciętnie. Każdym słowem maluje charakterystyczne postacie: córkę sąsiadki, tajemniczą czytelniczkę czy bohaterkę swojej powieści, Alicję. Ich opinie stają się punktem wyjścia do błyskotliwych konstatacji, które - celniej aniżeli wszelkie diagnozy społeczne - punktują absurdy codzienności. Innego rodzaju pożywką dla bezbłędnych puent jest obserwowane przez autorkę medialne życie polityków i osób publicznych.

zawsze powtarzam, że człowiek nie po to żyje, by jeść, lecz po to je, by się odchudzać. Najlepszym dowodem na potwierdzenie tej hipotezy jest jedna z moich znajomych. Od kiedy pamiętam, odchudza się. Z zasady, jak podejrzewam, między posiłkami. Mimo to, a może właśnie dlatego (bo podobno najgorsze jest tzw. Pojadanie) co jakiś czas informuje z dumą, iż schudła. Kiedy mówię, aby się nie przejmowała, bo nie widać, nabzdyczona gwarantuje, iż codziennie się waży. Na uwagę, iż nie chudnie się od ważenia, jedynie od niejedzenia, ogląda się uważnie w lustrze i choć wciąga brzuch do granic bólu, markotnieje. Wtedy robi mi się głupio i mówię, iż żartowałam. Przecież widać, że schudła. Łyka to zawsze. Bo z łatwością jest uwierzyć w to, w co chce się wierzyć.

Wiem to po sobie.

Maria Czubaszek

Maria Czubaszek – pisarka i satyryk, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka i dziennikarka. Stworzyła dla radiowej Trójki kultowe słuchowiska: „Dym z papierosa", „Małgorzaty jego życia", „Serwus, jestem nerwus", w których brawurowe role stwarzali m.in. Irena Kwiatkowska, Bohdan Łazuka, Barbara Wrzesińska, Jerzy Dobrowolski, Wojciech Pokora. Słuchowiska te po raz pierwszy emitowane były w programie Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy. Pojawiała się także w programach Ilustrowany Magazyn Autorów i Powtórka z Rozrywki. Jest autorką licznych tekstów piosenek; pierwszy z nich – „Kochać można byle jak" – napisała do muzyki Wojciecha Karolaka w 1965 roku. Piosenki z jej słowami można usłyszeć w wykonaniu takich artystów, jak Alibabki, Ewa Bem, Grażyna Łobaszewska, Grzegorz Markowski, Krystyna Prońko, Ryszard Rynkowski, Trubadurzy czy VOX.

Napisała dialogi do filmów „Filip z konopi" i „Murmurando" i scenariusz do serialu „Lot 001". Współstwarzała scenariusze do seriali „Psie serce", „Na Wspólnej", a także „BrzydUla". Od 2010 roku w improwizowanym serialu „Spadkobiercy" wciela się w rolę babci Maggie Mekintosz Owens. Użyczyła głosu w dubbingu filmu „Rysiek Lwie Serce" jako Babcia. W 2009 roku została uhonorowana Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Jest współautorką (z Arturem Andrusem i Wojciechem Karolakiem) bestsellerów „Każdy szczyt ma swój Czubaszek" i „Boks na Ptaku".

Prywatnie jest żoną Wojciecha Karolaka, miłośniczką psów i zatwardziałą palaczką.

29.92 PLN
Blog osławiony między niewiastami (9788378391876)
25 reviews

dobór najkorzystniejszych i najśmieszniejszych tekstów Artura Andrusa z jego bardzo modnego bloga internetowego – swoiste „Dzieła wybrane".

Blog osławiony między niewiastami Artura Andrusa to nie tylko papierowy dobór najkorzystniejszych tekstów z jego modnego bloga, ale także jakby „Dzieła wybrane". W książce, oprócz przewrotnych, rymowanych i nierymowanych tekstów blogowych, odnajdziemy też Andrusa-mniej-znanego (m.in. Felietony dla policji i lekarzy), a także Andrusa-nad wyraz-lubianego (nawet teksty piosenek, które szturmem zdobywają polskie listy przebojów). Andrus poprosił wydawcę, aby w książce nie zamieszczać rysunków ani fotografii. Jest to wyraz jego szacunku dla czytelników. – Ale proszę zostawić trochę wolnego miejsca, tak, żeby każdy mógł sobie sam coś narysować. Nie narzucajmy czytelnikom tego, co mają oglądać, starczy, że narzuciliśmy im to, co posiadają czytać! – mówił pokaźnie poruszony podczas przygotowań do druku. Poruszenie Andrusa pozostało utrwalone na pamiątkowym zdjęciu, którego jednak w książce nie publikujemy, bo jest poruszone. Każdą stronę tej książki przenika zwykle andrusowska ironia naiwna, Andrus jako rodowity warszawiak z Sanoka jest tradycyjnym typem sympatycznego cynika, który najchętniej żartuje nie z innych, a z samego siebie.

Od niedawna jestem narciarzem. Kolega prawnik (a zimą na dodatek instruktor) twierdzi, iż biorąc pod uwagę moje umiejętności i styl jazdy, nazywając siebie „narciarzem", narażam się na proces cywilny o naruszenie korzystnego imienia przedstawicieli tej dyscypliny sportu.

28.56 PLN
Blog - Jacek Bocheński, Agora
25 reviews

Jacek Bocheński, pisarz, publicysta, opozycjonista, działacz licznych instytucji kulturalnych. Rocznik 1926. Kilka lat temu powiedział sobie: "Masz klawiaturę, ekran w komputerze. Jest świat naokoło. Zapisuj, co tobie i światu się zdarzy. Pisz Blog. Zobaczymy, jak ci pójdzie." Po czym odkrywa, iż w pisaniu blogu nie chodzi o literaturę, lecz o życie. Bloger nie tyle pisze, ile "potwierdza swoje ego: ja jestem". Jak zatem "jest" Jacek Bocheński? On sam twierdzi, iż zwyczajnie. Ale cóż to za zwyczajność, w której przeplatają się pijackie scenki spod osiedlowego marketu, ze wspomnieniami o Konstantym Ildefonsie - Gałczyńskim kopiącym własną sztuczną szczękę, z przejmującymi przemyśleniami o wykorzystywaniu tortur, z anegdotami z przyjęć i sylwestrów, reminiscencjami wojennymi, cierpkimi komentarzami na temat bieżących wydarzeń politycznych i pewną dozą ironicznych komentarzy na temat Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Służew nad Dolinką i jej mieszkańców. I jeszcze kobiety, którym autor kupuje ciasteczka, ostrzegając lojalnie, iż spotkanie opisze na blogu. Pasjonująca lektura dla ludzi ciekawych... Wszelkiego. "Blog jako książka? TAK! Publicystyka, anegdoty, wspomnienia, przepowiednie - takie, które już się zaczęły sprawdzać, i takie, co jeszcze nie zdążyły. A także niemało o miłości do pań i do świata. O Justynie, Annie, Julii, o Oburzonym i petuniach. Jacek Bocheński pisze przemądrze, ale nie przemądrzale, i jego głębokie refleksje pojmuje choćby prosty magister sztuki (ja). Proszę czytać powoli! Bo szkoda tej książki na jeden wieczór" - Jacek Fedorowicz

26.5 PLN
The MIT Press Ai Weiwei's Blog
25 reviews

In 2006, even though he could barely type, China's most famous artist started blogging. For more than three years, Ai Weiwei turned out a steady stream of scathing social commentary, criticism of government policy, thoughts on art and architecture, and autobiographical writings. He wrote about the Sichuan earthquake (and posted a list of the schoolchildren who died because of the government's "tofu-dregs engineering"), reminisced about Andy Warhol and the East Village art scene, described the irony of being investigated for "fraud" by the Ministry of Public Security, made a modest proposal for tax collection. Then, on June 1, 2009, Chinese authorities shut down the blog. This book offers a collection of Ai's notorious online writings translated into English--the most complete, public documentation of the original Chinese blog available in any language.The New York Times called Ai "a figure of Warholian celebrity." He is a leading figure on the international art scene, a regular in museums and biennials, but in China he is a manifold and controversial presence: artist, architect, curator, social critic, justice-seeker. He was a consultant on the design of the famous "Bird's Nest" stadium but called for an Olympic boycott; he received a Chinese Contemporary Art "lifetime achievement award" in 2008 but was beaten aby the police in connection with his "citizen investigation" of earthquake casualties in 2009. Ai Weiwei's Blog documents Ai's passion, his genius, his hubris, his righteous anger, and his vision for China.

120.81 PLN